1. august 1976
Karataş, Tyrkia

Hasan Gökhan Şaş (født 1. august 1976) er en tidligere tyrkisk fotballspiller som spilte ving på banen. Han er for øyeblikket assistenttrener sammen med Ümit Davala for Fatih Terims Galatasaray. Han er mest kjent for sine tid i Galatasaray og for det tyrkiske landslaget. 

Adana Demirspor

Hasan Şaş er født i Karataş i Adana og startet sin fotballkarriere for den lokale klubben Adana Demirspor i 1993. 8. juli 1994 ble han tatt opp til seniorlaget fra U21-laget.

Han spilte fem kamper på slutten av 1994-95-sesongen etter at Adana Demirspor allerede hadde rykket ned. 

Ankaraücü

1. juli 1995 gikk han til hovedstadsklubben Ankaragücü, hvor han var tre sesonger. Han spilte 80 kamper og scoret 9 mål for klubben

Galatasaray

23. juli 1998 signerte han for Galatasaray for en overgangssum på 4.4 millioner euro. Rett etter signeringen ble han tatt for doping og utestengt i 6 måneder grunnet positiv utslag på Phenylpropanolamine. Han ble etter hvert tatt inn i varmen i klubben igjen, og var med på å vinne både UEFA Cup og UEFA Super Cup i 2000. 

I Champions League 2000-01 var han en nøkkelspiller for at Galatasaray nådde kvartfinalen, der han scoret både mot Milan i gruppespillet og mot Real Madrid i kvartfinalen, som Galatasaray røyk ut mot over to kamper. 

Etter 2008-09 sesongen la han opp som spiller som 32-åring etter at han ikke fikk forlenget kontrakten med Galatasaray. Han hadde flere lukrative tilbud fra Qatar i Saudi Arabia, men takket nei.

Statistikk for klubblag
Turnering Kamper Mål Assist Gule 2. Gule Røde Minutter
Totalt : 448 48 107 93 2 6 30.464′
Galatasaray A.S. Galatasaray A.S. 354 37 96 77 2 4 23.457′
MKE Ankaragücü MKE Ankaragücü 89 11 11 15 2 6.743′
Adana Demirspor Adana Demirspor 5 1 264′
Statistikk for klubblag
Turnering Kam Mål Ass
Totalt : 448 48 107
Galatasaray A.S. Galatasaray A.S. 354 37 96
MKE Ankaragücü MKE Ankaragücü 89 11 11
Adana Demirspor Adana Demirspor 5

Hasan Şaş har spilt 40 kamper for det tyrkiske landslaget og scoret to mål fra 1998 til 2006. Begge målene kom under VM 2002. Hans gode prestasjoner under VM 2002 gjorde at han ble stemt fram på All-Star-laget sammen med lagkameratene Rüştü Reçber og Alpay Özalan.

Statistikk for Tyrkia
Turnering Kamper Mål Assist Gule 2. Gule Røde Minutter
Totalt : 40 2 5 7 1 2.211′
International Friendlies Vennskapskamper 17 2 2 842′
World Cup qualification Europe VM-kvalifisering 12 2 1 695′
World Cup 2002 VM 6 2 3 2 565′
European Qualifiers EM-kvalifsering 5 1 109′
Statistikk for Tyrkia
Turnering Kam Mål
Totalt : 40 2
International Friendlies Vennskapskamper 17
World Cup qualification Europe VM-kvalifisering 12
World Cup 2002 VM 6 2
European Qualifiers EM-kvalifsering 5
Trenerkarriere

Hasan Şaş har vært assistenttrener for Fatih Terim i to perioder for Galatasaray. Den første perioden var fra 2011 til 2013. Galatasaray vant serien både i 2011-13- og 2012-13-sesongen, i tillegg til den tyrkiske supercupen i 2012 og 2013.

Hans andre periode var fra 2018 til 2020. Galatasaray vant serien i 2017-18-sesongen, mens de vant både serie og cup i 2018-19-sesongen med Hasan som assistenttrener. 

Trenerkarriere
Lag & rolle Ansatt Til
Galatasaray A.S. Galatasaray
Assistenttrener
17/18 (Jan 4, 2018)  19/20 (Mai 11, 2020) 
Assistenttrener for Fatih Terim (98 kamper), Dr. Levent Sahin (10 kamper), Ümit Davala (5 kamper)
Galatasaray A.S. Galatasaray
Assistenttrener
11/12 (Jul 29, 2011)  13/14 (Okt 1, 2013) 
Assistenttrener for Fatih Terim (88 kamper), Ümit Davala (5 kamper), Claudio Taffarel (4 kamper)
Trenerkarriere
Lag & rolle Ansatt Til
Galatasaray
Assistenttrener
17/18 (Jan 4, 2018)  19/20 (Mai 11, 2020) 
Assistenttrener for Fatih Terim (98 kamper), Dr. Levent Sahin (10 kamper), Ümit Davala (5 kamper)
Galatasaray
Assistenttrener
11/12 (Jul 29, 2011)  13/14 (Okt 1, 2013) 
Assistenttrener for Fatih Terim (88 kamper), Ümit Davala (5 kamper), Claudio Taffarel (4 kamper)

Tyrkia

  • FIFA World Cup (tredjeplass): 2002

Galatasaray

  • Süper Lig (5): 1998–99, 1999–2000, 2001–02, 2005–06, 2007–08
  • Tyrkisk Cup (4): 1998–99, 1999–2000, 2004–05
  • TSYD Cup (2): 1998–99, 1999–00
  • Tyrkisk Super Cup (1): 2008
  • UEFA Cup (1): 2000
  • UEFA Super Cup (1): 2000

Individuelle

  • FIFA World Cup All Star-laget: 2002