17. mai 1972
Zonguldak, Tyrkia

Ergün Penbe (født 17. mai 1972) er en tidligere fotballspiller som kunne spille både venstre på midtbanen og som venstre-back. Han ble kalt for «Kemik» som betyr «bein». En av grunnene til at han fikk dert kallenavnet var at hans ro og evne til å holde laget sammne.

Han spilte mesteparten av karrieren sin i Galatasaray hvor han vant 12 titler inkludert UEFA Cup i og UEFA Super Cup i 2000. Ergün hadde spillertrøye nummer 67 igjennom karrieren til ære for hjembyen Zonguldak sitt identifikasjonsnummer for kjøretøy.

Kilimli Belediyespor

Ergün Penbe startet sin seniorkarriere i 1990 for Kilimli Belediyespor som spilte på nivå tre i Tyrkia.

Gençlerbirliği

I januar 1992 gikk han som 19-åring til hovedstadsklubben Gençlerbirliği som spilte på øverste nivå. Han fikk sin debut mot Altay 1. mars 1992, som også ble hans eneste kamp i 1991-1992-sesongen. 

Han spilte seg inn i førsteelleveren i påfølgende sesong (1992-1993), og scoret ett mål og hadde 3 målgivende pasninger på 32 kamper i alle turneringer. Scoringen hans som også var hans første for klubben kom mot Kocaelispor i nest siste runde. Han la på til 2-1-målet i det 64. minutt i en kamp som Gençlerbirliği tilslutt tapte 2-3. 

Galatasaray

Sommeren 1994 signerte han for Galatasaray, og ble en av klubbens mest innflytelsesrike spillere det neste 10-året. Han var den som scoret vinnermålet i straffespark konkurransen mot Arsenal i UEFA Cup finalen i 2000. Ergün spilte 305 ligakamper fra 1994 til 2007 for Galatasaray og scoret 10 mål. 

Gaziantepspor

27. august 2007, 35 år gammel signert Ergün en 1+1 kontrakt med Gaziantepspor. Han fikk sin debut for klubben 31. oktober i en cupkamp mot Fenerbahce. Etter å ha hjulpet laget å ta en 8. plass i ligaen så bestemte han seg for å legge opp i en alder av 36 år. 

Statistikk for klubblag
TurneringKamperMålAssistGule2. GuleRødeMinutter
Totalt :508167514138.519′
Galatasaray A.S.Galatasaray A.S.428137213131.862′
Genclerbirligi AnkaraGenclerbirligi Ankara603315.201′
GaziantepsporGaziantepspor201.456′
Statistikk for klubblag
TurneringKamMålAss
Totalt :5081675
Galatasaray A.S.Galatasaray4281372
Genclerbirligi AnkaraGenclerbirligi 6033
GaziantepsporGaziantepspor20

Ergün representerte det tyrkiske landslaget ved 48 anledninger. Alle kampene spilte han over en 12-års periode mens han spilte for Galatasaray.

Han var en del av troppen til EM 2000 hvor han spilte 3 kamper. Han var også en del av troppen til VM 2002 der han fikk 5 kamper da Tyrkia nådde kvartfinalen og til slutt endte på 3. plass etter å ha vunnet bronsefinalen.

Statistikk for Tyrkia
TurneringKamperMålAssistGule2. GuleRødeMinutter
Totalt :49423.001′
International FriendliesVennskapskamper142856′
World Cup qualification PlayoffsVM-kvalifisering1211506′
European QualifiersEM-kvalifisering10752′
Confederations Cup 2003Confederations Cup5303′
World Cup 2002VM511480′
EURO 2000EM3104′
Statistikk for Tyrkia
TurneringKamMål
Totalt :49
International FriendliesVennskapskamper14
World Cup qualification PlayoffsVM-kvalifisering12
European QualifiersEM-kvalifisering10
Confederations Cup 2003Confederations Cup5
World Cup 2002VM5
EURO 2000EM3

Galatasaray

  • Süper Lig (6): 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–2000, 2001–02, 2005–06
  • Tyrkisk Cup (4): 1995–96, 1998–99, 1999–2000, 2004–05
  • UEFA Cup (1): 1999–2000
  • UEFA Super Cup (1): 2000

Tyrkia

  • FIFA World Cup (tredjeplass): 2002
  • FIFA Confederations Cup (tredjeplass): 2003

Etter Ergün hadde lagt opp som spiller så ble han ansatt som assistenttrener for Hacetteppe Spor 5. november 2008. Etter at hovedtrener Erdoğan Arıca fikk sparken ble han forfremmet til hovedtrener, men kunne ikke forhindre at klubben rykket ned fra nest øverste divisjon i Tyrkia. 

Etter det har han vært trener for en rekke klubber, men varigheten har som regel vært kort. 

Trenerstatistikk
Lag & rolleAnsattTilKamperPPM
Corum FKCorum FK
Hovedtrener
21/22 (Jan 11, 2022) forventet Jun 30, 2022 0.00
Tarsus Idman YurduTarsus IY
Hovedtrener
19/20 (Aug 20, 2019) 21/22 (Sep 27, 2021) 741.42
InegölsporInegölspor
Hovedtrener
16/17 (Jan 27, 2017) 16/17 (Jun 30, 2017) 151.20
GiresunsporGiresunspor
Hovedtrener
12/13 (Nov 15, 2012) 11/12 (Jul 8, 2013) 211.00
Kayseri ErciyessporK. Erciyesspor
Hovedtrener
10/11 (Mar 2, 2011) 10/11 (Jun 30, 2011) 101.80
KartalsporKartalspor
Hovedtrener
10/11 (Aug 2, 2010) 10/11 (Jan 19, 2011) 150.80
Mersin IdmanyurduMersin IY
Assistenttrener
09/10 (Feb 12, 2010) 09/10 (Jun 30, 2010) 0.00
Assistenttrener til Kemalettin Sentürk (13 kamper)
Hacettepe SporHacettepe
Hovedtrener
08/09 (Mar 3, 2009) 08/09 (Jun 30, 2009) 120.67
Hacettepe SporHacettepe
Assistenttrener
08/09 (Nov 6, 2008) 08/09 (Mar 3, 2009) 0.00
Assistenttrener til Erdogan Arica (13 kamper)
Trenerstatistikk
Lag & rolleAnsattTil
Corum FK
Hovedtrener
21/22 (Jan 11, 2022) forventet Jun 30, 2022 
Tarsus IY
Hovedtrener
19/20 (Aug 20, 2019) 21/22 (Sep 27, 2021) 
Inegölspor
Hovedtrener
16/17 (Jan 27, 2017) 16/17 (Jun 30, 2017) 
Giresunspor
Hovedtrener
12/13 (Nov 15, 2012) 11/12 (Jul 8, 2013) 
K. Erciyesspor
Hovedtrener
10/11 (Mar 2, 2011) 10/11 (Jun 30, 2011) 
Kartalspor
Hovedtrener
10/11 (Aug 2, 2010) 10/11 (Jan 19, 2011) 
Mersin IY
Assistenttrener
09/10 (Feb 12, 2010) 09/10 (Jun 30, 2010) 
Assistenttrener til Kemalettin Sentürk (13 kamper)
Hacettepe
Hovedtrener
08/09 (Mar 3, 2009) 08/09 (Jun 30, 2009) 
Hacettepe
Assistenttrener
08/09 (Nov 6, 2008) 08/09 (Mar 3, 2009) 
Assistenttrener til Erdogan Arica (13 kamper)