24. november 1968
Malatya, Tyrkia
24. november 1968
Malatya, Tyrkia
Bülent Korkmaz er en tyrkisk fotballspiller født 24 November 1968. Han var kjent for sin loyalitet, lederegenskaper, mot og hjerte for klubben. Hans kallenavn var «Büyük Kaptan» («Stor kaptein»). Under UEFA cup finalen i 2000 mot Arsenal fikk han skulderen ut av ledd. Legen frarådet han til å fortsette, men han avviste alle rådene, og teipet armen til brystet og forsatte å spille. En kamp som Galatasaray tilslutt vant.
Han spilte hele karrieren sin i Galatasaray, fra 1985-2005 tross interesse fra andre klubber. Som 11 åring kom han til Galatasaray’s ungdomslag, hvor han først spilte som keeper. Men treneren sa han ikke var skapt for å være keeper. Så han ble flyttet til defensiv midtbane, og deretter til forsvaret. Som 16 åring var ferdighetene hans fremragende, og han ble tilbudt kontrakt av Bayer Leverkusen. Men han takket nei, og opprettholdt lojaliteten  til Galatasaray, hvor han hadde hjertet.

Han er den mest suksessrike fotballspiller i Tyrkisk fotball. I løpet av sin 20 år lange karriere vant han hele 29 troféer, inkludert vinner av UEFA Cupen 1999/20, UEFA Super Cupen 2000, 8 ligatitler og 6 tyrkiske cuptitler.

Under finalen i UEFA Cupen i 2000 mellom Galatasaray og Arsenal klarte han å få skulderen ut av ledd i ekstra omgangene. Bülent nektet å forlate banen og teipet fast armen for å fortsette kampen, som Galatasaray vant etter straffesparkkonkurranse. Det gjorde også a Bülent mistet EM i 2000.

Statistikk for Galatasaray
TurneringKamperMålAssistGule2. GuleRødeMinutter
Totalt :5881819774149.037′
4281515504135.025′
541104.611′
532164.821′
15241.291′
13131.055′
92810′
7584′
51480′
2180′
190′
1190′
Statistikk for Galatasaray
TurneringKamMål
Totalt :58818
42815
541
532
15
13
9
7
5
2
1
1

 

På landslaget spilte han 102 kamper og scoret 3 mål, og var den første til å nå 100 kamper. Før 2005-2006 sesongen la han opp som spiller.

Bülent Korkmaz var også kaptein for Tyrkia og en del av troppen som endte på 3. plass i VM 2002. Året etter fikk Tyrkia en 3. plass i Confederations Cup. Han reprensentrerte også Tyrkia i EM 96.

Statistikk for Tyrkia
TurneringKamperMålAssistGule2. GuleRødeMinutter
Totalt :1022197.786′
5073.480′
2251.896′
20151.572′
61546′
32270′
122′
Statistikk for Tyrkia
TurneringKamMål
Totalt :1022
50
22
201
61
3
1

Tyrkia

  • VM (tredjeplass): 2002
  • FIFA Confederations Cup (tredjeplass): 2003

Galatasaray

  • UEFA Cup (1): 1999–2000
  • UEFA Super Cup (1): 2000
  • Süper Lig (8): 1987–88, 1992–93, 1993–94, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2001–02
  • Türkiye Kupasi (6): 1990–91, 1992–93, 1995–96, 1998–99, 1999–2000, 2004–05
  • TFF Süper Kupa (5): 1988, 1991, 1993, 1996, 1997
  • Chancellor Cup (2): 1990, 1995
  • TSYD Cup (6): 1987–88, 1991–92, 1992–93, 1997–98, 1998–99, 1999–2000
Etter Bülent la opp som spiller så forsatte han karrieren innenfor fotball som trener. Han startet i 2005 som assisten trener for Gençlerbirliği før han ble hovedtrener i 2006 for Kayseri Erciyesspor.

Han har trent en rekke lag i korte perioder og i 2009 ble han hovedtrener for Galatasaray. Karrieren som trener for Galatasaray ble mye kortere enn som spiller. Etter et halvt år i klubben så fikk han sparken.

Trenerhistorikk
Lag & rolleAnsattTilKamperPPM
AlanyasporAlanyaspor
Hovedtrener
21/22 (Sep 6, 2021) 21/22 (Des 30, 2021) 181.72
KonyasporKonyaspor
Hovedtrener
19/20 (Feb 13, 2020) 20/21 (Sep 12, 2020) 131.23
AntalyasporAntalyaspor
Hovedtrener
17/18 (Jun 14, 2018) 19/20 (Nov 15, 2019) 521.35
Mersin IdmanyurduMersin IY
Hovedtrener
15/16 (Sep 22, 2015) 15/16 (Jan 4, 2016) 150.87
Kayseri ErciyessporK. Erciyesspor
Hovedtrener
14/15 (Jul 30, 2014) 14/15 (Nov 25, 2014) 110.82
Istanbul Büyüksehir BelediyesporIstanbul BBSK
Hovedtrener
12/13 (Nov 14, 2012) 12/13 (Jun 30, 2013) 221.09
Kardemir DC KarabüksporKarabükspor
Hovedtrener
11/12 (Nov 16, 2011) 11/12 (Jun 30, 2012) 281.61
FK BakuFC Baku
Hovedtrener
09/10 (Sep 24, 2009) 09/10 (Mar 22, 2010) 0.00
Galatasaray A.S.Galatasaray
Hovedtrener
08/09 (Feb 25, 2009) 08/09 (Jun 30, 2009) 161.75
Genclerbirligi AnkaraGenclerbirligi
Assistenttrener
07/08 (Nov 1, 2007) 07/08 (Jan 30, 2008) 0.00
Assistenttrener for Mehmet Kulaksizoglu (4 kamper)
BursasporBursaspor
Assistenttrener
06/07 (Jun 27, 2007) 07/08 (Okt 22, 2007) 0.00
Assistenttrener for Samet Aybaba (2 kamper), Mehmet Kulaksizoglu (2 kamper)
Kayseri ErciyessporK. Erciyesspor
Hovedtrener
06/07 (Jan 16, 2007) 06/07 (Mai 29, 2007) 211.38
Genclerbirligi AnkaraGenclerbirligi
Assistenttrener
05/06 (Sep 5, 2005) 05/06 (Mai 30, 2006) 0.00
Assistenttrener for Mesut Bakkal (31 kamper)
Trenerhistorikk
Lag & rolleAnsattTil
Alanyaspor
Hovedtrener
21/22 (Sep 6, 2021) 21/22 (Des 30, 2021) 
Konyaspor
Hovedtrener
19/20 (Feb 13, 2020) 20/21 (Sep 12, 2020) 
Antalyaspor
Hovedtrener
17/18 (Jun 14, 2018) 19/20 (Nov 15, 2019) 
Mersin IY
Hovedtrener
15/16 (Sep 22, 2015) 15/16 (Jan 4, 2016) 
K. Erciyesspor
Hovedtrener
14/15 (Jul 30, 2014) 14/15 (Nov 25, 2014) 
Istanbul BBSK
Hovedtrener
12/13 (Nov 14, 2012) 12/13 (Jun 30, 2013) 
Karabükspor
Hovedtrener
11/12 (Nov 16, 2011) 11/12 (Jun 30, 2012) 
FC Baku
Hovedtrener
09/10 (Sep 24, 2009) 09/10 (Mar 22, 2010) 
Galatasaray
Hovedtrener
08/09 (Feb 25, 2009) 08/09 (Jun 30, 2009) 
Genclerbirligi
Assistenttrener
07/08 (Nov 1, 2007) 07/08 (Jan 30, 2008) 
Assistenttrener for Mehmet Kulaksizoglu (4 kamper)
Bursaspor
Assistenttrener
06/07 (Jun 27, 2007) 07/08 (Okt 22, 2007) 
Assistenttrener for Samet Aybaba (2 kamper), Mehmet Kulaksizoglu (2 kamper)
K. Erciyesspor
Hovedtrener
06/07 (Jan 16, 2007) 06/07 (Mai 29, 2007) 
Genclerbirligi
Assistenttrener
05/06 (Sep 5, 2005) 05/06 (Mai 30, 2006) 
Assistenttrener for Mesut Bakkal (31 kamper)
[foogallery id=»18395″]